Dante - Pokol
Pattty 2006.04.09. 20:27
A kzpkor s a renesznsz hatrn
Dante: Isteni sznjtk:
A Pokol
Dante Alighieri (1256-1321) az egsz kzpkori eurpai irodalom legnagyobb kltje, egyben tuds s politikus volt. Firenzben szletett rgi, nemesi csaldban, de kzvetlen sei mr ch polgrok voltak. A kor szoksainak megfelelen elvgezte az alsbb egyhzi iskolkat. Gyermekkornak legnagyobb lmnye, hogy megpillantotta az akkor nyolc ves Beatrict. Hatsa all akkor sem tudott szabadulni, amikor Beatrict szlei rdekhzassgba knyszerttettk, majd mikor a fiatal n 24 vesen meghalt. Dante ezutn Bolognban tanult az egyetemen. Csaldja rbeszlsre meghzasodott, s tbb gyereke is lett.
Beatrice letnek taln legmeghatrozbb szemlye. Gyermekknt pillantotta meg, s rgtn beleszeretett. Az lnyt alig ismerte, csak vletlen tallkozsokkal kellett bernie. Mivel az igazi Beatrict alig ismerte megalkotta magnak szerelmt. Neki rta Az j let c. verses przai regnyt. Ebben a Dante ltal meglmodott Beatrice a fldntli szpsgnek, a lelki tisztasgnak, a nemessgnek, a kzpkori valls ltal ihletett tkletessgnek lett egy leten t vezrl szimbluma. A n egy kicsit a trubadrok elrhetetlen hlgyhez hasonlt.
Az j let lezrta Dante ifjsgt. A klt a frfikor kszbt azzal a fogadalommal lpte t, hogy gy fog rni Beatricrl, ahogy nrl addig mg senki. Ez a Beatrichez mltbb nek az Isteni sznjtk, hisz ebben az dicssgt is nnepelte. A mvet 1307 s 1320 kztt rta. Eredeti cme Commedia. Csak az utkor csatolta hozz az "isteni" jelzt. A mvet toszkn nyelvjrsban rta meg, megteremtve ezzel az olasz irodalmi nyelvet. Az Isteni sznjtkot joggal nevezik a kzpkor enciklopdijnak, mert a klt a korszak lexiklisan teljes tudstmegt dolgozta bele. A m tmja a lrai n tlvilgi utazsa: nagyszabs vzi keretben mutatja be a keresztny valls tlvilgi tartomnyait, a Poklot, a Purgatriumot s a Paradicsomot. Dante, a mlyen vallsos ember sajt maga s az emberi nem boldogsst keresi. A mvet gy kezdi: A VERS. Azt az allegorikus utat mutatja be, hogyan tisztulhat meg az emberi llek a bnktl, hogyan juthat el a Poklon s a Purgatriumon keresztl a legfbb jhoz s tkletessghez, az Istenhez az gi paradicsomba. A kltemny mfajt nem lehet pontosan meghatrozni, ugyanis tbb mfaj sajtossgait tvzi. Szerkezetben azonban hatrozott rend uralkodik. Szz nekbl ll, amely hrom nagy egysgre bomlik, gy a bevezetsen kvl mindegyik rsz 33-33 neket foglal magban. Minden birodalomban hromszor hrom rsz van 9 kr, 9 gyr, s 9 szfra alkotja. A versszakok hromsoros tercinkbl plnek fel. A hrmas s kilences szmnak misztikus rtelme van. A hrom a Szenthromsgra, a kilenc pedig Beatricre utal.
Dante mve ugyan misztikus ltoms, a Pokol nagyon is konkrtnak tn, pontosan krl hatrolt, majdhogynem feltrkpezhet rszei a trnek. Az t Jeruzslemnl kezddik, s a fld kzppontjban r vget. A m tele van korabeli esemnyekre val utalssal, rejtett clzsokkal, allegorikus jelentssel. Az Isteni sznjtk hst a kzpkorban csaknem szentknt tisztelt Vergilius ksri a Pokolban s Purgatriumban. Vergilius szemlye maga is egy utals. a csszrsg kpviselje is, hisz az korban Augusztus birodalmi cljait szolglta. Dante pontosan tudst az idpontrl is.(1300 nagycstrtknek jjeltl 1300 hsvt hetnek szerdjig tart az utazs)
A Pokol kapujnak zord felirata gy szl: A VERS. Isten Hatalmt, az s Szeretet s a F Okossg rk rvnyessgt hirdeti. A fldi bnk, a gonoszok itt nyerik el mlt bntetsket, gy ez a fldn megbomlott erklcsi rend igazsgos helyrelltsnak sznhelye. Br tele van fantasztikusnak tn szenvedssel, a bntets legelkpesztbb formival, mgis a Szeretet alkotsa. A Pokolban rks alkony vagy fekete j honol, az iszonyat s a szenveds ijeszt hangjai hallatszanak. Ezek bnsk, halottak, gy csak a lelkk szenved itt, de hogy elkpzelhet legyen Dante ltszattesttel ruhzza fel ket. A m hse elfojthatatlan kvncsisggal jr kztk. Keresi azokat, akiket ismer. Br elismeri a bntets jogossgt, sokakat sajnl kzlk, de van olyan is pl. a ppk, s politikai ellenfelei, akiket megvet. Paolo s Franceska trtnett megrti, hisz sem hzastrst szerette.(A trtnet) Br megszegtk a kzpkori vallsi elrsokat, Dante a trtnet elmeslse kzben egyrtelmen rokonszenvet rez irntuk. Annyira meghatja ket a szerelmesek trtnete, hogy eljul.
Egy msik fontos epizd az Odsszeusszal val tallkozs. A klt ismeri a hs trtnett, melyet Homrosz megnekelt, gy most letnek azon rsze irnt rdekldik, ami az Ithakra val visszarkezs utn trtnt vele. Odsszeusz elmondja, hogy... (a trtnet)
A Pokol laki tisztban vannak bneik slyossgval. Egy rszk szgyenkezik, tkozza s vdolja magt, de vannak olyan lelkek is, akik bszkn, nrzettel viselik sorsukat, a Pokolban sem adjk fel ggjket. Nem trnek meg, mintha tudomsul sem vennk a szenvedst. A krhozottak szenvedse -amelyrl az Isteni sznjtkban olvashatunk- csak tmeneti llapot. Az utols tletkor a lelkek jra egyeslnek valdi, feltmadt testkkel, s knjaik akkor vlnak rkk s mg teljesebb.
|