Dante Alighieri
Pattty 2006.04.09. 20:23
Ht ez fleg Dante letrajz:)
Ez a „Dante" becznv. Akit csecsemkorban gy nevezett anyja, ksbb vltozatos szerelmei, bartai, majd politikai hvei, azutn nemzedkrl nemzedkre utdai, amikor felidztk, s immr tbb mint 700 esztendeje gy l a vilgirodalomban. Azt a sokarculat frfit teljes igazi nevn Durante Alighierinek hvtk. Elkel firenzei csald fia volt abban az idben, amikor Itliban letre-hallra vitzott az egyhz elssgt, a ppa felttlen fennhatsgt vall „guelf" prt s a vilgi csszrsg elsbbsgrt kzd „ghibellin" prt. Csaldja hagyomnyaknt mint guelf lpett a kzletbe, gy emelkedik a tekintlyes vrosllam lre, Firenze priorja (kztrsasgi elnke) lesz. De prtja egy rszvel egyre jobban toldik a vilgi csszrsg ignylse fel. Ennek folytn egy llamcsny prtja hatalmt megdnti, s mindhallig tart szmzetsben l s mint hontalan az egsz ghibellin-mozgalom szellemi vezralakja, a vilgi llam politikai elmletnek megalapozja lesz. Mlysges vallsos ltre az egyhz s az llam elvlasztsnak els megfogalmazsa is tle szrmazik. Ha csak ennyi volna lete tartalma, akkor is halhatatlan trtnelmi alak volna. De izgatottan vgigpolitizlt lete szinte mellkes mozzanat ahhoz kpest, hogy irodalmi letmvvel az egsz vilgirodalom egyik legnagyobb s ht vszzad utn is az egyik legnagyobb hats kltje.
Amikor ifj fvel belp az irodalmi letbe, a legizgalmasabb j trekvs Itliban az „des j stlus" (olaszul: dolce stil nuovo), hogy ne az egyhz, a hivatal, a jogalkots, a tudomny kortl rklt latin nyelvn, hanem a falusi np, a vrosi polgrok s a szerelmi vallomsok nyelvn, a nemzeti nyelven, vagyis olaszul rjanak. A kzpkori vallsos nekek, a himnuszok latinul szltak, a tuds krniksok latinul regltek rgi kirlyokrl, de a lovagkltk nemzetk nyelvn fogalmaztk hres szerelmes nekeiket s vitzi trtneteiket, minthogy hallgatik, a lovagok s hlgyeik nem tudtak latinul. Most azonban olyan tuds kltk, akik az j verseket rtk s az j tuds olvask, akik a verseket olvastk vagy meghallgattk, tudtak ugyan latinul, de izgalmasabb volt szmukra a dolgoz np meg a vrosi kereskedk s iparkodk otthoni nyelve. Az akkori firenzei j hangot keres kltk teht olaszul elmlkedtek s olaszul vallottak szerelmet.
Az ifj Dante pedig hamar tudott igen jl verselni s felettbb szerelmes volt. Mghozz egy olyan lenyba, akit csak ltsbl ismert, akivel mg a kvetkez vekben is alig-alig vltott egy-kt szt. De gy mg regnyesebb volt a szerelem. Hozz rta epeked kltemnyeit az ppen akkor divatoss vl 14 soros formban, a szonettben. Akkor is, amikor hrl hallotta, hogy az imdott hlgy - Beatrice - frjhez ment s amikor hamarosan jtt a gyszhr, hogy ifjan meghalt. Dante a vgyakozsban is, a bnatban is s mg inkbb a gyszban azt rezte, hogy a szerelem megismersvel j let kezddtt a szmra. Tulajdonkppen ezzel a felismerssel fejezdik be a kzpkori s kezddik az eurpai jkori kltszet. Ez a szerelmes, bnatos, gyszol fiatalember szenvedlyesen tanulja mindazt, amit tanulhat. Klfldi egyetemeken is hajszolja az j tudnivalkat. Elvetdik Prizsig is, ahol alig nhny vtizeddel elbb a nagy pedaggus s iskolaszervez, Robert Sorbon mr kiformlta az azta is rla elnevezett hres egyetemet. Ott a kor legjobb tudsaitl tanulhatja, amit filozfirl (mg az arab filozfirl is), az kori nagy trtnetrkrl, a teolgiai vitkrl tudni kell. s kzben Prizsban is az otthoni olasz nyelven rja gyszol szonettjeit a lelkben soha nem ml szerelemrl.
|