Patty, azaz Lilia oldala=)
Patty, azaz Lilia oldala=)
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Draco&Hermione
 
Piton&Hermione
 
James&Lily
 
Linkek
 
lomvilggal kapcsolatos linkek
 
Irodalom
 
gy mindenfle j dolog
 
Nagy mka s kacags
 
Fanfiction...meg egyebek:)
 
Kzpkor
Kzpkor : Gregorin nekrl...minden

Gregorin nekrl...minden

Pattty  2006.04.09. 19:12

jabb rdekes olvasmny... n ezen vgigszenvedtem magam...de j sok mindent tudok a gregorin nekrl:)

A gregorin nek fogalma, trtnete

 

Fogalma

 

A gregorin nek, vagy sszefoglal nvvel gregorinum (cantus gregorianus), a rmai egyhz si egyszlam, latin nyelv, liturgikus neke. Elszr a IX-X. szzadban jegyeztk le, szoros rtelemben ezt a trzsanyagot nevezzk gregorin neknek. Elnevezse Nagy Szent Gergely ppa (590-604) liturgiai s nekrendez tevkenysgre utal, melynek alapja Johannes Diaconus Gergely-letrajza 860 krl, mely szerint az antifonle szerzje, a Schola Cantorum megalaptja, a f nekmester, aki mg reg ltre is, a nyuggyn fekve, korbccsal felgyel az nekes gyermekek munkjra. s megjelennek a kdexekben azok a kpek, amelyeken Gergelynek a termszetfeletti ihlet galamb kpben sugallja a dallamokat. A XIX. szzad vgn elindult vizsglatok eredmnyekppen abban llapodott meg a kutats, hogy a gregorinnak nevezett dallamkincs rszben Gergely eltt, legnagyobbrszt azonban az mkdse utn keletkezett.

Ez a trzsanyag a legels keresztny szzadok ta folyamatosan plt fel, klnfle vltozsok utn nyerte el lejegyzett alakjt, majd a lejegyzs utn is tovbb gyarapodott, egszen a XV. szzadig. Tgabb rtelemben mindezt egyttvve nevezzk gregorin neknek (vagy a kzpkori latin szhasznlatval cantus planus-nak, mely a gregorin sima, nyugodt, egyenletes tempvtelre s eladsmdjra vonatkozik). Cantus choralis elnevezse arra utal, hogy ltalban krus adta el.

A gregorin nek vszzadokon t a zenszek legfbb tananyaga s a tbbszlam kruszene tma-kincstra volt. Cantus firmus (szilrd dallam) elnevezse teht a tbbszlamsg kialakulsa utn keletkezett, s a gregorin fdallamot jelzi a tbbszlam (polifn) kompozcikban.

 

Trtnete

 

1.A vrtank kora (I-IV. szzad)

Az segyhzban a liturgikus nek kialakulsa a zsid istentiszteleti hagyomnyokra (templomi s zsinaggai istentisztelet), valamint a mediterrn rgi zenei hagyomnyaira vezethet vissza. Az els szzadok liturgijt felteheten a kvetkez nekfajtk alkottk:

A pap imdkoz recitcija (imdsg-tnusok).

A pap vagy a szerpap s a kzssg prbeszdei, a hvek vlaszai (akklamcik,

   verzikulusok, Sanctus).

A recitlt olvass (olvasmny-tnusok).

Szl-zsoltr a kzssg refrnjvel.

Hivatsos zsoltrnekesek neke (v. tractus, graduale).

Szveg nlkli melizmatikus nekls (v. alleluja).

Ebben a korban mg nincs kottars, az nekes legfeljebb a szentrsi szveget tartotta a kezben. Az nekls alapveten a rgtnzsre alapult.

 

2.Az egyhzatyk kora (IV-VII. szzad)

Az apostoli korban felhalmozott teolgiai s liturgiai kincsestr megrzst, fejlesztst kivl egyhzatyk, pspkk, ptrirkk vgeztk el (nyugaton: Szent Ambrus, Szent goston, Nagy Szent Le ppa stb., keleten: Aranyszj Szent Jnos, Nagy Szent Vazul, Nazianzi Szent Gergely stb.).

A liturgikus nek fejldsre kt intzmny volt nagy hatssal. A IV. szzadtl kezdve terjed el elbb keleten, majd nyugaton a szerzetessg intzmnye. Nyugaton a Nursiai Szent Benedek ltal 530 krl alaptott bencs szerzetessg lett a meghatroz a jv szzadokra nzve. Az utnptls nevelse intzmnyes formt lttt elbb a nagy bazilikkban, majd ms templomokban is. Az nekmesterek vezetse alatt ltrejv scholk nemcsak a tants bzisai voltak, hanem az nek megrzsnek, gyaraptsnak mhelyei is.

Mit nekeltek ebben a korban?

Kipl a recitatv tnusok rendszere.

Megjelennek a gazdagabban kidolgozott nll recitatv szveg- s dallamtpusok

  (Te Deum, Exsultet, passi).

Rgzlnek a responsorium breve tnusok, s megindul a responsorium prolixum

  repertorjnak kidolgozsa.

Milnban megjelenik, majd a latin rtus egsz terletn terjedni kezd a himnusz-  

  nekls.

A rgi olvasmnykzi nekek mellett (graduale, tractus) megjelenik a hrom

  cselekmny-ksr nek (introitus, offertorium, communio).

Az allelujk neklst az egsz egyhzi vre kiterjesztik. A korszak msodik

  felben az alleluja verzussal bvl.

Ebben az idszakban rgzlt, hogy mely szvegeket vlasztjk ki liturgikus nekre, s azokat a liturgia mely pontjain (nnepein, szertartsi elemein) hasznljk; el kellett dnteni, hogy az adott szveget mely tnusban fogjk nekelni, s hogy a tnus ltal adott tbbfle lehetsget hogyan hozzk sszhangba a szveg felptsvel (pl. zrlatok elhelyezse).

A rmai egyhz fokozatosan kiptette a proprium teljes rendjt, s az nnepek szma a IV-VII. szzadban gyarapodott. A korszak vgre rgzlt, hogy melyik liturgikus napon mit kell introitusknt, communioknt vagy Magnificat-antifonaknt nekelni. Ez a folyamat elssorban a misben kvetkezett be (legksbb az allelujk sorozatban), a zsolozsmban mindvgig nagyobb tere maradt a helyi dntseknek.

Ebben az idszakban rgzlt, hogy mely szvegeket vlasztjk ki liturgikus nekre, s azokat a liturgia mely pontjain (nnepein, szertartsi elemein) hasznljk; el kellett dnteni, hogy az adott szveget mely tnusban fogjk nekelni, s hogy a tnus ltal adott tbbfle lehetsget hogyan hozzk sszhangba a szveg felptsvel (pl. zrlatok elhelyezse).

A rmai egyhz fokozatosan kiptette a proprium teljes rendjt, s az nnepek szma a IV-VII. szzadban gyarapodott. A korszak vgre rgzlt, hogy melyik liturgikus napon mit kell introitusknt, communioknt vagy Magnificat-antifonaknt nekelni. Ez a folyamat elssorban a misben kvetkezett be (legksbb az allelujk sorozatban), a zsolozsmban mindvgig nagyobb tere maradt a helyi dntseknek.

Ebben az idben ugyanis gy keleten, mint nyugaton helyi kzpontok voltak az irnyadk mind liturgiai, mind zenei szempontbl. Keleten Antiochia, Alexandria, Biznc s Jeruzslem a fejld liturgia kzpontja. Nyugaton Itlia (milni vagy ambrozin liturgia Szent Ambrus pspk nevbl, rmai liturgia, dl-olasz vagy beneventumi liturgia), Hispnia (= Spanyolorszg, mozarab liturgia), Gallia (= Franciaorszg, gallikn liturgia) s az r sziget azok a nagyobb tjak, melyeken bell az egyes kzpontok liturgija kialakult.

 

3.Eurpa megkeresztelsnek kora (VII-XI. szzad)

A Karoling csszrok - Pipin, majd Nagy Kroly s utdai - gy akartk Eurpt egysges birodalomban sszefogni, hogy annak liturgija s liturgikus neke is egysges legyen: Rma szoksait kvesse. Ezrt rtk le, szerkesztettk knyvv a frank birodalom papjai a rmai rtust, majd a rmai neket is, hogy ezltal knnyebb legyen annak megtantsa Eurpa egsz terletn. gy szletett meg a hangjegyrs is a Karoling-birodalomban.

A Nagy Kroly-fle egysgests kvetkeztben viszont megsznt a gallikn liturgia; maradvnyai a reform-gregorinba szvdtak fel. A mozarab zenei kdexek viszont hiba ltk tl az arab megszllst: mire a vonalrendszerre val trs segtsgvel leolvashat llapotba kerlhettek volna, a rmai egysgest trekvseknek sikerlt a felszabadtott terleteken megszntetni a hagyomnyos liturgit. Egyedl Miln (ambrozin liturgia) tudta a mai napig megrizni liturgiai s ezzel zenei nllsgt. A beneventumi kziratok szemlletesen tanstjk a rmai gyakorlatra val ttrs menett: a rgi, helyi vltozat mellett ott ll az jonnan behozott is, 808-ban pedig, amikor odakerlnek Bertalan apostol relikvii, a beneventumi mesterek mr teljesen rmai stlusban komponltk az nnep misjt.

A per annum (vkzi id), a temporale (az r nnepei) majdnem egszt s a sanctorale (a szentek nnepei) srtegt illeten a VIII. szzadban mr teljes az nekrepertor, ami a gregorin trzsanyagt alkotja. Ugyanakkor megindult egyes rgi mfajok gyaraptsa (pl. Magnificat-antifona minden vkzi vasrnapra; j nnepek zsolozsmi fknt a sanctoralban; a repertort gazdagt j alkotsok, pl. allelujk). Emellett j mfajok vlnak npszerekk. Ilyen a tropus- s a sequentia-kltszet, tovbb a miseordinrium-dallamok megalkotsnak hullma. Az j alkoti tevkenysggel egytt jr a gregorin stlusvltozsa, a gregorin j stlus kifejldse s elterjedse.

Minden egyes helyi egyhz repertorja a kvetkez szerkezetet mutatja: trzsanyag + nagyobb terleteken hasznlatos regionlis darabok + csak szkebb krben ismert loklis ttelek. A gyarapodsban nagy segtsget jelentett a kottars hasznlata, s a nyolc tnus elmlete.

 

4.A gtikus katedrlisok kora (XII-XV. szzad)

A gregorin ebben az idszakban mr egytt l az egyre komplikltabb polifn (tbbszlam) zenvel. A vrosi polgrsg a hivatalos kzs misken kvl egyre inkbb ignyli a sajt lelki dvrt bemutatott misket is. gy a fmisn s a naponta elnekelt Mria-misn kvl a templomok kpolniban tartott alaptvnyi misk is nekeseket kvntak. Ezeken a Mrirl, a kzpkor npszer szentjeirl szl nekek, a gyszmise ttelei hangzottak el hetente tbbszr is. A gyakran ismtld miskhez a repertor vltozatoss ttelre j ttelek, a gyakran ismtld szvegekhez - elssorban az ordinrium-ttelekhez - j dallamok kszltek a gregorin j stlusban. Megindul s gazdag termst hoz a sequentia-kltszet j korszaka.

Ez az idszak rgtn egy szzadokra kihat jtssal indul: Arezzoi Guido bevezeti a vonalrendszeres kottarst s a kulcsokat. Az j kottarst felhasznljk arra, hogy minden egyhzi intzmny (pspksg, szerzetesrend, kolostor) rsban lergztse sajt gyakorlatt. A kzpkor vge fel a tbbszlamsg hatssal van a gregorin eladsmdjra is. Sokfel lelassul a temp, a dsztsek, klnleges nekes technikk eltnnek, a hangok egyenletesebbekk vlnak.

 

5.A tridenti zsinat kora (XVI-XIX. szzad)

A rmai egyhznak a XVI. szzadban kt nagy problmval kellett megkzdenie. Az egyik a renesznsz korban fellp, az egyhzat bellrl is kikezd elvilgiasods, a msik pedig az egyhzat megoszt vallsszakads, a reformci. Az egyhz dolgainak rendbe hozsra hvtk ssze a tridenti (ms nven: trenti) zsinatot (1545-1563). A liturgit megtiszttottk mindattl, ami a ks kzpkorban az si magra rrakdott, s a rmai kria ltal hasznlt zsolozsmafajtt az egsz vilgra kiterjesztettk. Ezzel nhny vtized alatt megszntek a helyi liturgik, s velk egytt a helyi gregorin hagyomnyok is. Kzben azonban a gregorin maga is elvesztette addigi kiemelt helyt. Egyrszt a tbbszlamsg, msrszt az anyanyelv nekls nyomta el. Viszont sajtos lettere tmadt a protestns orszgokban, ahol a XVI-XVII. szzadban sokfel lefordtottk a gregorin repertor egy rszt anyanyelvre, hogy ezzel vessk meg egy j protestns liturgikus nek alapjait.

Hivatalosan rvnyben maradt a mise s a zsolozsma megtiszttott, rgi trzsanyaga, mgpedig a hivatalos rmai vltozat szerint. Viszont elhagytk az j hivatalos knyvekbl a legtbb sequentit, a tropusokat, a kzpkori allelujkat, az j ordinriumokat, a zsolozsmbl pedig szinte minden sajt anyagot, ami 1000 utn ltrejtt. A hivatalos rmai nektr a kvetkez szzadokban alig bvlt, hiszen csupn nhny j nnephez volt szksg j nekekre (pl. Rzsafzr Kirlynje, Szent Csald nnepe), ahol az j szvegeket hangrl hangra rhztk a rgi dallamokra.

A tridenti zsinat utn a gregorin dallamok tern durva modernizlst knyszertettek ki a zenszek. A gregorin prozdijt (= a dallamnak a szveg ritmushoz s hangslyhoz trtn igaztsa) ki akartk javtani, a dallamokat pedig sszeren lervidteni. Egy bizottsg vgezte el a munkt, a dallamokat ersen trtk, a melizmkat nagyrszt kihagytk. Az tjavtott gregorin az olasz Medicaea kiadnl jelent meg, s ezrt hvjuk Medicaea-vltozatnak. Ezt a vltozatot nyomtattk ki sok ezer pldnyban, terjesztettk el a vilgban, s egszen 1900-ig ezt a romlott gregorint hasznltk.

 

6.A megjuls kora (XIX-XX. szzad)

A XIX. szzadban egyre tbben reztk, hogy a liturgia forrsaihoz val visszatrsre van szksg, valamint hogy a liturgia lnyeghez tartozik a zene, s a kett megjulsnak egytt kell jrnia. Ennek a mozgalomnak az lre a francia Solesmes (ejtsd: Szolem) kolostora llt. Lemsoltk a legrgibb kzpkori kdexeket, tblzatokba lltottk ssze a dallamok vltozatait, ksbb lefnykpeztk a legfontosabb kdexeket, s a fnykpeket igyekeztek nyomtatsban kzreadni. E munkk clja gyakorlati volt: meg akartk llaptani a gregorin dallamok hiteles, rgi alakjt, s azt bevezetni az egyhzi gyakorlatba. Tevkenysgket nagy ellenlls fogadta, s csak akkor tudtk gyket gyzelemre vinni, amikor X. Pius ppa melljk llt. 1903-as Motu Proprio-jban az egyhzi zenre ltalnos szablyokat lltott fel, s kijelentette, hogy a rmai egyhz zenjnek alapja a gregorin, melyet minden templomban, kolostorban, papi szeminriumban polni, gyakorolni, tantani kell.

X. Pius, elfogadva a solesmes-i szerzetesek rveit, elhatrozta az j nekesknyvek kiadst. Az j rmai knyvek, most mr a helyrelltott dallamokkal, 1908-tl folyamatosan jelentek meg a kvetkez vtizedek alatt.

A gregorin egyhzi hasznlata tekintetben fordulatot hozott a II. vatikni zsinat (1963-1966). Br a zsinat hatrozata deklarlta a gregorin elssgt, az anyanyelv engedlyezse a gregorin visszaszorulshoz vezetett. Egyesek megprblkoztak a gregorin lefordtsval, msok scholk alaptsval prbltk meg legalbb egy-egy misn fenntartani, vagy gregorin napokon, tanfolyamokon npszersteni.

 

A gregorin dallamvezets, dialektusok, hangnemek

 

Dallamvezets

 

                  A rgi stlus gregorin dallamok tbbsge kis ambitus (hangterjedelm). A dallam lnyege ltalban egy kvint (5) vagy szext (6) hangkzbe, nha egy kvartba (4) befr, ezt kiegszt hangok oktvra (8), esetleg nnra (9) bvthetik.

                  A hangkzhasznlatban is szerny a gregorin dallam. Leggyakoribb a szekund (2) lps, sok a terclps (3) is mindkt irnyban. A kvart tbbnyire mr csak tonlis fhangok kztt fordul el, a kvint (szinte mindig felfel) csak nyitformulban (inciumban). Szext vagy nagyobb lps csak a ksi gregorin dallamokban tallhat.

                  A gregorin zene alaprtege recitatv. A recitatv alaprteget sokszor mg melizmatikus dallamokban is felismerjk. Egy-egy dallamegysg (motvum) egy vagy kt fhangra pl r, azokat rajzolja krl kis ambitus motvumokkal.

 

Dialektusok

 

                  A flhangok hasznlata tekintetben Eurpa gregorin-trkpe kt nagy dialektust mutat. Itlia kzps s dli rszn, a mai Franciaorszg, Anglia, Skandinvia terletn ltalban kitltik a pentaton terceket, st a pien hangot fontos zenei kifejezeszkzknt hasznljk (e-f s h-c egyenrangsga). Ezt diatonikus dialektusnak nevezzk (egyesek fldrajzi terminust hasznlva: mediterrn dialektusnak). Viszont a mai Hollanditl Magyarorszgig hzz svon (belertve szak-Itlit, Csehorszgot, Lengyelorszgot is) kerlik a flhanglpst, s egy-egy motvumban inkbb az egyik, vagy inkbb a msik hangot hasznljk. A dallamok tbbsge itt a d-e-g-a-c gerinchangokra pl. Ezt pentaton dialektusnak nevezzk (egyesek fldrajzi terminust hasznlva: germn dialektusnak).

                  A gregorin zene Eurpt szletse pillanatban zenei egysggel ajndkozta meg: a gregorin trzsanyagot egsz Eurpban ismertk (egyetemes repertor). Azonban a ksbbi gyarapods sorn nem minden dallam lett kzkinccs: egyik ttel (vagy ttelcsoport) kisebb, msik nagyobb terleten terjedt el (regionlis repertorok), sok ttel pedig kifejezetten egyetlen hely sajtsga maradt (loklis repertorok). Az egyes egyhzmegykre, egyhztartomnyokra, szerzetesrendekre, orszgokra, kolostorokra igen jellemz, hogyan lltjk ssze s hagyomnyozzk tovbb sajt repertorjukat e hromfle anyagbl.

                  A gregorin zene a dallamok lnyegi egysge ellenre vltozatokban lt. Nha egszen jelents vltozsokat is ltunk (hangnemi trtelmezs, egyes rszek transzpozcija stb.). Mskor csak a kis rszletekben tapasztalunk vltozatokat. Ezek azonban nem vletlenszerek: egy-egy vidk, egyhzi intzmny hagyomnyra jellemzek az ott l vltozatok, azok egymssal sszefggnek, s nha gy rezzk, hogy egy vidk zlse tkrzdik bennk.

 

Hangnemek

 

A tonalitst gregorin elmletrk (s hatsukra mindmig a karknyvek) a nyolc tnus rendszervel jellik. A nyolc tnus rendszere (a grg zeneelmletre utalva, de valjban attl egszen fggetlenl) a VIII-IX. szzadban alakult ki. A dallamok zme ekkor mr kzismert volt, teht az elmletet utlag dolgoztk ki azrt, mert a zsoltrokat tonlisan ssze kellett hangolni keretverskkel (antifonjukkal).

A nyolc tnus tana szerint a dallamok ngy alaphangon helyezhetk el: D, E, F, G. A D-dallamok nagyjbl a ksbbi eol-dr hangnembe, az E-dallamok a frgbe, az F-dallamok az inba, a G-dallamok a mixoldbe sorolhatk.

Minden alaphanghoz (finlis, a gregorin dallamok utols, befejez hangja) azonban kt tnus tartozik, egy autentikus s egy plaglis. A hangnemre nzve tjkoztat a finlison kvl a dominns hang (tenor, tba, recitl hang, tarthang), amely a msodik legfontosabb hang. Minden autentikus hangnemben a recitl hang (dominns) t hanggal (kvint) a finlis fltt tallhat, a plaglis hangnemekben a dominns a finlis fltti harmadik hang (terc). E szably all akkor van kivtel, ha a recitl hang H-ra (ti) esne. Ekkor a dominns kis szekunddal feljebb kerl (d). A dallam hangterjedelme s dominnsa dnti el, melyikhez soroljuk. Az autentikus hangnemek magasabbra nylnak a finlis fl, a plaglis hangnemek a finlis krl helyezkednek el.

 

tnus

alaphang

dominns

hangterjedelem

 

1. tnus

D

A

C-d

autentikus

2. tnus

D

F

A-a

plaglis

3. tnus

E

c

D-e

autentikus

4. tnus

E

A

C-c

plaglis

5. tnus

F

c

F-f

autentikus

6. tnus

F

A

C-c

plaglis

7. tnus

G

d

 
Men
 
Beszlgessnk!
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
ra
 
hnyan vagyunk?=)
Induls: 2006-01-03
 
Irodalom
 
Sta a mltban (A walk to remember)
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!