Gtika
Pattty 2006.04.09. 19:07
Meghalhattok... rszletes lers a gtikrl:) rdekes...csak kicsit hossz:)
Trtneti sszefoglals
A gtikus ptszet ltrejttnek eltfeltteleit a XI-XII. szzadban megindul trsadalmi s gazdasgi fejltds teremtette meg. Ez elssorban a vrosokban kzpontosul kzmves iparnak s kereskedelemnek a nvekv ignyeket kvet gyors fellendlsben s ezzel a vrosok s polgrsguk gazdasgi megersdsben, politikai slynak nvekedsben jelentkezett. A gazdasgi fejldst azonban a feudlis anarchia s az ebbl ered terleti sztaprzottsg gtolta. Ezt az egyes orszgokban eltr mdon s mrtkben sikerl a kzponti hatalmuk kiptsrt kzd uralkodknak felszmolniuk. A furak hatalmnak korltozsa, az uralkodt tmogat papsg s nemessg, valamint a kivltsgokhoz juttatott vrosi polgrsg szerepnek megersdse vgl tbb orszgban egysges nemzeti llam s korltlan kirlyi hatalom kialakulshoz vezet. A korszak elejn a keresztes hadjratok s a lovagsg eszmje egyestettk az eurpai orszgok kztti kapcsolatokat s hatsokat. Nyugat-Eurpa npei megismerkedtek Biznc s az iszlm arabsg magasabb kultrjval. Jelents szerepet jtszott a tartalom, kultra s az ptszet fejldsben is kt j szerzetesrend, a ferencesek s domonkosok rendjnek megalakulsa a XIII. szzad elejn. A slyos szocilis igazsgtalansgok ellenben, amelyek az elz szzadban az elnyomott rtegek felkelseihez s eretnek mozgalmaihoz, majd ezek kegyetlen levershez vezettek, a szegnysg eszmnyt hirdetik s kvetik. Koldulsbl tartjk fenn magukat s kolostoraikat, ezrt koldulrendek. Hivatsuk s a ppasgtl kapott feladatuk a vrosi polgrsg, klnsen pedig a szegny nprtegek vallsi irnytsa. Ezrt a korbbi, elvonultsgban l, elmlked rendekkel ellenttben a vrosok szegnynegyedeiben telepednek meg, s nagy nptmegeket vonz prdikciikkal nyerik meg hveiket az egyhz irnti engedelmessgnek. A domonkosok a tudomny fegyvervel is harcolnak az eretneksgek ellen. Feladatuk az egyhz ideolgijnak megfogalmazsa s rvnyestse. Mindkt rend igen gyorsan terjed el egsz Eurpa vrosaiban. Az egyes orszgok fejldse ersen eltr.
- Franciaorszgban a Capeting uralkodk hatalma kezdetben a Prizs szkhely Ile-de France tartomnyra, a gtika hazjra korltozdik. A XII. szzad derektl a felvirgz vrosok polgrsgra s az egyhzra tmaszkodva sikerl a feudlis hercegsgeket sorra fennhatsguk al vonniuk. Az erskez uralkodk kialaktjk a kzponti hatalom llamszervezett, s 1302-ben ltrehozzk a nemessg, papsg s polgrsg kpviselibl ll rendi gylst. Ugyanakkor az egyhzat is alrendelik az llamhatalomnak, s a ppasg ellenkezsnek letrsre 1309 s 1377 kztt a ppkat szkhelyk a dl-franciaorszgi Avignonba val thelyezsre knyszertik. Az orszg felvirgzst a hatalmas franciaorszgi birtokokkal rendelkez angol kirlyok uralmi trekvsei miatt 1337-ben kitrt szzves hhor htrltatja. Az ezalatt vgbemen trsadalmi vltozsok s a mr zsoldos hadseregre tmaszkod kirlyi hatalom megszilrdulsa az angolok kizse, 1453 utn, egysges nemzeti llam kialakulst eredmnyezik. Ebben vezet szerephez jut az orszg gazdasgi virgzst biztost gazdag polgrsg. A XIV. szzadban Burgundia a kirlyi hz oldalgbl szrmaz hercegek alatt Nmetalflddel kiegszlve nll orszgg lesz, s a ksi gtika kultrjban jelents szerepet jtszik.
- Angliban a XIII. szzad elejn a meggyenglt kirlyi hatalommal szemben a nemessgnek s a vrosi polgrsgnak sikerl jogait kiharcolnia, s a rendi parlament ltrehozsval a kirlyi hatalmat ellenslyoznia. Az orszg gazdasgi megersdst fleg gyapjtermelsnek s kereskedelmnek ksznhette. A szzves hbor azonban slyos gazdasgi s trsadalmi vlsgot idz el, amely az elnyomott orszgok felkelseihez vezet. Br ezeket kegyetlenl leverik, a pestisjrvnyok okozta munkaerhiny a jobbgyokat a fldesurakkal szemben elnys helyzetbe juttatja, s rvidesen szabad parasztokk, brlkk vlnak. A hbors veresget a XV. szzad msodik felben trnharcok sora, az n. rzsk hborja kveti. Ennek Tudor-hzi uralkod trnra jutsa vet vget, aki az j nemessgre s a megersdtt vrosi polgrsgra tmaszkodva ers abszolutisztikus kzponti hatalmat pt ki, s gazdasgi fellendlst hoz.
- Nmetorszgban a Hohenstauf csszrok hatalmi trekvseinek, a ppasg ellen, Itlia megtartsrt vvott harcuknak a kudarca, vgl a dinasztia kihalsa a XIII. szzad msodik felben a nmet tartomnyok vilgi s egyhzi fejedelmeinek megersdshez vezet. A nmet kirlyi, ill. nmet-rmai csszri hatalom nvlegess vlik. A tnyleges hatalmat a tartomnyi fejedelmek gyakoroljk. A csszri trnra jut Habsburgok, majd Luxemburgiak is csak csaldi tartomnyaikra, Ausztrira. ill. Csehorszgra s rszben a kzvetlen fennhatsguk alatt ll, kivltsgos birodalmi vrosok polgrsgra tmaszkodva rvnyestik hatalmukat. A tartomnyi fejedelmek mellett a vrosok jelents nll gazdasgi s politikai tnyezkk vlnak. Ezt a fejedelmekkel szemben is fellp, kzs gazdasgi rdekeiket vd szvetsgeik, elsknt a Hanza-vrosok szvetsgnek ltrehozsval rik el.
- Csehorszg, mint a birodalom tartomnya a XIV. szzadban, a Luxemburg-hzbl szrmaz IV. Kroly csszr csaldi birtoka li gazdasgi s kulturlis fnykort. Ekkor lesz Prga az orszg fvrosa.
Itliban a Hohenstaufok vgs veresge utn sem alakul ki egysges llam, hanem fennmaradnak az nll kisebb llamalakulatok s vrosllamok. Kzps rszn a XII. szzad vgn ltrejn a ppai llam, Npolyban s Szicliban az Anjouk, majd az Aragniaiak kirlysga. szak-Itliban s Toszknban a gazdag vrosllamok, kzttk Velence, Genova s F'irenze jutnak jelents nemzetkzi politikai, gazdasgi s kulturlis szerephez. Gazdagsgukat a Kelet s Nyugat kztti kzvett kereskedelemmel, pnzgyletekkel s kzmves iparukkal alapozzk meg. Az egymssal vetlked s hadakoz vroskztrsasgokon bell hamarosan kilezdnek az osztlyellenttek, s mr a XIV. szzadban az elnyomott rtegek lzadsaihoz vezetnek. Tbb helytt egy-egy gazdag kereskedcsald ragadja maghoz a hatalmat, s zsoldosseregre tmaszkodva zsarnokuralmat gyakorol tbb nemzedken t. Firenzben kezd kibontakozni a korai kapitalizmus termelsi mdja, fknt a posztipar brmunksokat foglalkoztat zemeiben, manufaktriban.
- Magyarorszgon a tatrjrs utn IV. Bla kzpontost trekvsei ellenre a XIII. szzad vgn a nagyhatalm furak feudlis anarchiba juttatjk az orszgot. A XIV. szzad elejn trnra kerl Anjou-hzi uralkod megfkezi az oligarchkat, megersti a kzponti hatalmat s a kereskedvrosok tmogatsval fellendti az orszg gazdasgt. Nagy Lajos mr hdt hadjratokra is vllalkozhat. Az orszg Kzp-Eurpa vezet hatalmv emelkedik. Zsigmond alatt, aki a furak egy rsznek tmogatsval jut uralomra, a kzponti hatalom gyengl, halla utn a trnharcok idejn az anarchia fokozdik. Hunyadi Jnos teszi az els lpseket a kzpontostott monarchia megteremtsre a trk elleni vdekezs rdekben. Megkezdett mvt Mtys fejezi be. Uralkodsa mr az j szellemi ramlat, a humanizmus a mvszetek tern pedig a ks gtika virgzsa mellett a renesznsz kezdett jelzi haznkban.
Kultra, mvszet
A XII. szzad elejtl a trsadalom talakulsval s a gazdasg fellendlsvel a kultra is virgzsnak indul. Slypontja a kolostorokbl, uralkodi s fri udvarokbl a npesed vrosokba tevdik t. Egyhzi s lovagi kultra mellett polgri kultra alakul ki. Ezek alapja tovbbra is a valls, de a korai kzpkor misztikus, a tlvilgra sszpontosul gondolkodst a fldi let, a valsg fel fordul, racionlis szemllet vltja fel. Az emberek ltkre kitgul. A nemzetkzi kapcsolatok, a keresztes hbork s a nvekv hatsugar kereskedelem rvn egyre szlesebb rtegek ismerkednek meg tvoli orszgok jobbra magasabb kultrjval, aminek hatsa minden tren rvnyesl. A tudomnyok a valls tantsaira plnek. Mveli kizrlag papok, szerzetesek. k foglaljk ssze a hittudomny s a ht szabad mvszetbl (grammatika, logika, retorika, aritmetika, geometria, zene, asztronmia) sszetevd blcselet tantsait az n. skolasztika tanrendszerbe. Ebben helyet kapnak rmai rk mellett a fknt arab kzvettsscl megismert antik grg tudsok s filozfusok, elssorban Arisztotelsz gondolatai, mvei is. A tudomnyok fejlesztsben s terjesztsben a kolostori s kptalani iskolk helyett a XI. szzad vgtl sorra alakul, rszben hittudomnyos s blcseleti, rszben jogi s orvosi egyetemeknek van dnt szerepe. Ezeken papok mellett egyre npesebb vilgi, rszben polgri rtelmisg neveldik. Ez is elsegti a vrosokban j, magas sznvonal polgri kultra kialakulst. A mezgazdasg s az ipar fejldst gyakorlati tallmnyok s felfedezsek mellett Bizncbl s az araboktl tvett ismeretek, eljrsok s szerkezetek segtik. Dnt jelentsg a puskapor feltallsa s a tzfegyverek elterjedse a XIV. szzad msodik felben. Ez a hadvisels s a katonai szervezet talakulshoz, a hadiptszet fejldshez vezet. Hatsa az let minden terletn jelentkezik. A gtika sokrt, bels ellentmondsoktl s ellenttektl feszl gazdag vilgt, a trsadalom alapvet vltozsait az irodalom s a kpzmvszetek is tkrzik. A kor irodalmban vallsos kltszet s prza mellett megjelennek a lovagregnyek, regnyes trtneti krnikk, virgzik a lovagi szerelmes kltszet, amelyet kvet a polgri versels. A kor irodalmnak legkimagaslbb egynisge, a polgri gondolat legteljesebb kifejezje a firenzei Dante Alighieri(1265-1321). A kpzmvszetek, szobrszat s festszet szervesen kapcsoldnak az ptszethez, de a kor folyamn fokozott jelentsget nyernek az ptszettl fggetlen, nll alkotsok, gy a tblakpek is. A formanyelv tovbbra is kttt. Az brzols korbbi, sematikus merevsge azonban fokozatosan felolddik. A szimbolikus brzolsmd helyett az esemnyeket elbeszl s az rzseket kifejez, a termszet megfigyelseirl tanskod, valsghbb mvszet fejldik ki.
A hres "Lovas" a bambergi szkesegyhz belsejben. Flteheten a Szent Gyrgy-tma egy 1235-ben kszlt nmet vltozata, br az egyik hagyomny szerint III. Konrd csszrt, a msik szerint a magyar Szent Istvnt brzolja. Ez a lovasszobor a romn kori szobrszat dekoratv rtkeivel a gtika expresszv humanizmust lltja szembe.
A gtikus szobrszat kiemelked emlkei Franciaorszgban a prizsi, Chartres-i, Reims-i, Amiens-i szkesegyhzak gazdag szobordsze; a burgundiai ks gtikus legjelesebb mesternek, Claus Sluternek fmve a Mzes-kt Dijonban: Nmetorszgban Magdeburg, Bamberg s Naumburg szkesegyhzainak szobrai s a faszobrszat alkotsai, a szrnyasoltrok. Ezek egyik legnagyobb ksi mestere Veit Stoss Itliban a kor kiemelked mvszegynisge Niccolo Pisano, f mve a pisai Battistero szszke, amely arnyaiban s formlsmdjban az antik rmai mvszet ers hatst mutatja.
ANDREA PISANO (1290 krl-1349) MADONNA A GYERMEK JZUSSAL. Mrvny, m.: 31 cm.
A Pisano ptsz s szobrsz csaldok kt-kt nemzedke a XIII. s XIV. szzadban egymstl csaknem fggetlenl forradalmastotta Toszkna mvszett. Nevk nem csaldnv, hanem f mkdsk, illetve szrmazsuk helybl (Pisa) ered. A XIII. szzadban lt Niccolotl, a monumentlis, klasszikus romn stlustl fia, Giovanni tvezet a gtikba. Akr Giovanni - a XIV. szzad els felben lt -, Andrea Pisano mvszete is a francia gtikbl ered. Csodlatos, gyengd szpsg mve a kis mret, mrvnybl val, karjn a kis Jzust tart Madonna-szobor, az 1330 krli vekbl.
Fia, Giovanni Pisano egyebek kztt a pisai szkesegyhz szszknek mestere. Haznkban a gtikus szobrszat eurpai sznvonal mesterei a XIV. szzadban Kolozsvri Mrton s Gyrgy, fennmaradt mvk Szent Gyrgy bronz lovasszobra (1373), amely ma a prgai vrban a szkesegyhz eltt ll.
Kszobrszatunk remekei a budai vrpalota terletn feltrt Zsigmond-kori szoboregyttes tredkesen is megkap figuri.
A gtikus festszetben hasonl trekvsek jelentkeznek, mint a szobrszatban. Az brzols merevsge lassan felolddik. A semleges, rendszerint arany httr eltt az eleinte ersen nyjtott alakok emberibb vlnak, jellembrzolsra is van mr plda. Krlttk megjelennek a termszeti krnyezet egyre hvebben brzolt elemei, pletek s vrosok brzolsai. Falfestmnyek, tblakpek s kdexillusztrcik, miniatrk egyarnt nagy szmban maradtak rnk. A gtikus festszet els nagy mestere a firenzei Giovanni Cimabue, tantvnya a kor legnagyobb festje, Giotto di Bondone (1267-1337). F mvei Assisiben a San Francesco-templom Szent Ferenc lett brzol falkp-sorozata, a padovai Cappella dell'Arena Mria lett elbeszl freski s a firenzei Santa Croce templom kt kpolnjnak falfestmnyei. A tblakpfestszet nagy nmetalfldi mesterei a XV. szzad els felben Jan van Eyck s testvre Hubert, f mvk a belgiumi Gent vrosa szkesegyhzban az n. genti szrnyasoltr. A francia ks gtikus festszet legnagyobb mestere Jean Fouguet, az arckpfestsben s a kdexillusztrlsban egyarnt kivl. Az s a Limburgi testvrek miniatri szmos franciaorszgi vr s vros korabeli kpt riztk meg szmunkra. A kzpkori Magyarorszg egsz terletn szmos templomban lthatk gtikus falkpek. Egyik kedvelt tmjuk Szt. Lszl legendja. Kiemelked emlkek a velemri (Vas megye) templom falkpsorozata, Aguila Jnos mvei a XIV. szzad vgrl s a keszthelyi volt ferences templom szentlyben nemrg feltrt freskk. A tblakpfestszetet szrnyasoltrok kpviselik. Kiemelkedek a csak kpeit jelz monogramjrl ismert M. S. mesternek a passit brzol tbli a XV-XVI. szzad forduljrl az esztergomi Keresztny Mzeum tulajdonban.
A gtikus kpzmvszet egyik jelents ga az vegfestszet. A gtikus templomptszet trekvse, hogy a bevilgtst fokozza s ezrt nvelje az ablaknylsokat, vezet a mfaj virgzshoz. A hatalmas ablaknylsokat sznes vegelemekbl, lomplckkal sszefogott - mozaikszeren sszelltott, vallsos trgy nagy mret kpek, ill. dekoratv vegfelletek zrjk el. A sokszn vegen t bees fny a bels trben klnlegesen szp hats. A Franciaorszg, Nmetorszg s Anglia szmos templomban megrztt vegablakok kzl kiemelkednek a franciaorszgi Chartres-i szkesegyhz, a prizsi Notre Dame s Sainte-Chapelle csodlatos kompozcij s szn, nagymret vegfestmnyei.
A gtikus ptszet ltalnos jellemzse
ptszeti feladatok
A vrak az uralkodk s furak lakhelyl szolgltak, vdelmi berendezsei s alaprajzi megoldsai termszetesen a hadviselshez alkalmazkodtak. Ksbb fokozdik a laklyossg, a mvszibb kikpzs. A dszts a leggazdagabb a bejratokon, a lovagtermekben s a vrkpolnkban.
A falak nagyobb vastagsggal s magassggal plnek, tetejkn kgymokra ltetett, a kls falsk el is kiugratott, lrses, prtzatos mellvd folyoskkal koronzva, ezek aljn kdob s szuroknt nylsokkal. A falvonulatbl ngyszg vagy kerek tornyok ugranak ki, amelyek oldals lrseibl a kzbees falskot megkzelt ellensget lhettk. A bejratokat nagymret, felvonhidas, tbbszintes kaputornyok vdtk. Ezek el gyakran ves vdm, n. barbakn is pl.
A falakkal krlvett vrosterlet a lakossg szmnak nvekedsvel egyre zsfoltabb bepts, ezrt sok helytt jabb kls falvek ptsvel nvelik. A vrosba s azon t vezet utak rendszertl fggen a vrosalaprajzok klnbz tpusai fejldnek ki. A f tvonalak metszspontjnl alakul ki tbbnyire a szablyos ngyszg vagy szablytalan alaprajz ftr, egyben piactr s kereskedelmi kzpont, az elkel polgrok gyakran rkdos fldszint lakhzaival vezve. Ezek sorban vagy a tren nllan ll a vroshza, esetleg a plbniatemplom. A templom, pspki szkhelyeken a szkesegyhz azonban tbbnyire nem tgas tren helyezkedik el, hanem szk utckkal vezve, lakhzakkal krlptve emelkedik ki hatalmas mret, tbb tornyos tmegvel, s ez monumentlis hatst fokozza.
A koldul rendek templomai s kolostorai ltalban a vrosterlet szln, a szegnynegyedekben, a vrosfal mellett plnek. A vrosi lakhzak a polgrok gazdagodsval egyre ignyesebb mvszi kikpzssel plnek. A tbbszintes hzak fldszintjn boltok, mhelyek, a tvolsgi kereskedk irodi, raktrai, az emeleten a lak- s hlhelyisgek, a nagymagassg padlstrben raktrak helyezkednek el. A hzak kbl, tglbl vagy favzzal s tgla kitltfalakkal, sok helytt teljesen fbl plnek. A tbbnyire zrtsor pletek a dli vidkeken az utca fel ereszkkel, szakabbra ltalban oromzattal fordulnak. Magas oromfaluk gyakran lpcsztt. Fknt Itliban, de mshol is gyakoriak voltak a vrosokban lak nemesek vdelmre berendezett, karcs, magas laktornyai.
A vrosok fejldsvel alakulnak ki a kzpletek klnfle fajti, amelyek mrete s mvszi kikpzse a polgrsg nvekv gazdagsgt s politikai hatalmt hirdeti. Ilyenek a vroshzak, fldszintjkn boltokkal, hivatalokkal, raktrakkal, emeletkn klnbz nagysg tancskoz s gylstermekkel, gyakran nagy magassg,rhelyl szolgl toronnyal. Vrostornyok esetenknt klnllan is plnek. Ignyes mvszi megoldsak a chek, keresked testletek szkhzai, az ru-, fknt posztcsarnokok, tovbb a raktrpletek is. A gtika korban plnek az els egyetemek. tovbb Anglia egyetemi vrosaiban, Oxford-ban s Cambridge-ben a dikok elszllsolsra kollgiumok is. Eleinte szerzetes-, fknt lovagrendek, utbb a polgrsg vallsos egyesletei ptik a templomhoz vagy kpolnhoz kapcsold ispotlyokat (krhzakat) a betegek s az regek polsra.
Tralakts
A gtikus ptszet stlusjegyei: a jellegzetes tr-s tmegalakts, a szerkezeti rendszer s a rszletformk a nagy, francia szkesegyhzakon alakulnak ki. Tralaktsukban a legfbb trekvs a romn stlusban kirleldtt alaprajzi elrendezs s felpts tovbbfejlesztse: a trrszek egyestse ttekinthet, magasbatr, ersen bevilgtott tregyttess. A korbbi tmrfalas nylsokkal ttrt hatrol- s tmasztszerkezeteket, a trlefedst hord, egyre karcsbb tmaszokbl ll a fokozdan megnvelt nylsokat kzrefog szerkezeti vz vltotta fel. A trelrendezs a romn stlus templomokhoz hasonlan ltalban hosszanti, csak ritkn kzpontos. A hajk szma a templomok nagysga szerint eltr. A szkesegyhzak hosszhza tbbnyire hrom-, ritkbban thajs. Ehhez egy- vagy hromhajs kereszthz s hrom- vagy thajs, sokszgzrds szently kapcsoldik. A szently ol-dalhaji alkotjk az egyszeres vagy ketts krljrt, amelybl a zrds krl kpolnk sszefgg koszorja nylik. A vrosi plhniatemplomok ltalban hromhajsak, ritkn van kereszthzuk, a hajk keleti vghez kzvetlenl csatlakoznak a szentlyek, vagy az oldalhajk folytatdva krljrknt vezik a kzps szentlyt. A szerzetesi templomok kzl a ciszterciek hromhajs hosszhzhoz kereszthz s ennek ngyezethez eleinte egyenes, ksbb gyakran sokszgzrds szently kapcsoldik, a kereszthzak keleti oldalhoz pedig egyenesen zrd kpolnk. Ezt az elrendezst egyes koldul rendi templomok is kvetik, rendszerint azonban egysges ter hosszhzukhoz csak ersen megnyjtott, egyhajs szently csatlakozik. Hosszhzuk nha kzps tmaszsorral osztva kthajs, s ezt a megoldst plbniatemplomoknl is tveszik. A kisebb, fknt falusi templomok tbbnyire egyhajsak, de vidkenknt nagymret egyhajs plbniatemplomok, st szkesegyhzak is plnek, gyakran ktoldalt kpolnasorokkal szeglyezve.
A tbbhajs trrszek ltalban baziliklis telptsek. Az egysgesebb ter csarnoktemplomok, br egyes vidkeken korn is elfordulnak, a koldul rendeknl s a ksi polgri gtikban vlnak gyakoriv. A hajk trarnyai ltalban igen karcsak. A fhajk magassga a francia szkesegyhzakban a szlessg kt-hromszorosa. A terek lefedse tlnyom rszben boltozatos, kezdetben hatsveges, majd gtikus keresztboltozat. Angliban korn megjelennek a bordk szaportsval kialakul, a boltmezket egysgbe fog csillag- s hlboltozatok, amelyek az rett gtikban msutt is elterjednek. A nagy szkesegyhzak fhajinak oldalfalai eleinte ngy-, ksbb tbbnyire hromszintes felptsek. Az als, magas rkdok fltt kezdetben a karzatok, emprk, efltt a falban hzd trifrium-folyos alacsony nylsai, legfell a baziliklis bevilgtst ad, tbbnyire igen magas ablakok kvetkeznek. Ksbb a karzatok elmaradsval az oldalfalak ltalban hrom-, a polgri gtikban trifrium hjn ktszintesek. A templomok tereinek megjelensben, hatsban jelents szerepe volt a nagy ablakfelletek sokhelytt mig megrztt sokszn vegezsnek. A templomok bels trhatsa az igen nagy magassgi mretek s a karcs trarnyok folytn lenygz, monumentlis. Magasbatr jellegket az oldalfelletek s a karcs tmaszok tbbnyire hangslyos fggleges tagolsa s a cscsves boltozatok is fokozzk.
Tmegalakts
A gtikus ptszet legjellegzetesebb alkotsainak, a nagy szkesegyhzaknak a tmege rendkvl sszetett. F elemei a hossz- s a kereszthz fhajinak, valamint a szently meredek nyeregtetvel lefedett tmege. Ezeket az oldalhajk s a szentlykrljrk flnyeregtets vagy harnttengely nyeregtets alacsonyabb tmegei veszik krl. A szentlykrljrt a kpolnk sokszg, glatets tmegei vezik. Az egyttest a nyugati homlokzat glasisakos vagy gyakran - befejezetlen - egyenesen zrd kt tornya, gyakran a kereszt- s a hosszhz metszdsnl kiemelked ngyezeti torony, esetenknt a kereszthz vgein ll toronyprok egsztik ki. A mrtani idomokbl felpl tmegegyttest a fiatornyos tmpillrek, tmvek, ereszek fltti mellvdek, galrik, oromzatsorok sokszor valsggal elfggnyzik. Egysgesebb a ksi csarnoktemplomok egyetlen nagy tetzettel lefedett, nyugodt tmege.
ptanyagok
A gtikus ptszet nagyrszt ugyanazokat az anyagokat hasznlja, mint a romn stlus. A falak a teherhord vz s a boltozatok anyaga jl faraghat msz- vagy homokk, a kszegny vidkeken a mr hagyomnyos tgla. A fa hasznlata a templomoknl a fedlszkekre korltozdik. Egyes terleteken szoksosak a faboltozatok. Fokozott szerep jut a templomok nagymret ablakainl a begetett sznezs vagy festett sznes vegnek, amelynek darabjait lommal foglaljk vegfestmnyeket alkot tblkba. A tetfedsek gyakori anyaga a korbbiak mellett a sznes mzas cserp is.
Szerkezetek
A gtikus ptszet a nagy francia szkesegyhzak ptsnl a romn stlusban mr kialakult szerkezeti elemek s megoldsok, gy els sorban a cscsv s a bords keresztboltozat felhasznlsval s tovbbfejlesztsvel alapveten j, egysges szerkezeti rendszert hozott ltre. A romn stlus ptszet tmrfalas, nehzkes felptse helyett megteremtette a nagymret, magasbatr terek ttekinthet, fnnyel elrasztott egytteseinek kialaktshoz a viszonylag knny boltozatokat hord s gy karcs tmaszokkal megoldott vzas szerkezeti felptst. A teherhord szerkezeti vz rszei a boltsvegek terht hord boltozati bordk, a krt- s a kzbens falaknak azok vllt altmaszt, a nagymret nylsok kztt pillrekk cskken faltestei s az ezekhez merlegesen hozzptett, merevt, a boltozatok oldalnyomst felvev s levezet tmvek s tmpillrek.
A boltozati formk fejlesztsnl az nslyt s az oldalnyomst igyekeztek cskkenteni, hogy ezzel az altmaszt szerkezetek keresztmetszett is cskkenthessk. Egyidejleg a keresztboltozat ngyzetes alaprajznak ktttsgt igyekeztek kikszblni. Ezek a trekvsek hoztk ltre a romnkori ptszetben az emelt v, bords romn keresztboltozatot, a hatsveges boltozatot, majd az tmeneti korban cscsves gtikus keresztboltozatot. Ennek homlok- s tls vei cscsvesek, gy oldalnyomsuk kisebb. Az eltr fesztvolsgokra is azonos zradkmagassggal szerkeszthet cscsves homlokvek egyttal lehetv tettk, hogy keresztboltozatok tglalap alaprajzzal is plhessenek. A tetszleges oldalhosszsg, derkszg ngyszg alaprajz boltmezk bevezetse kikszblte a kttt boltozati rendszert, s a hrom- vagy thajs terek eltr fesztvolsg f- s oldalhajit a hossztengely irnyban azonos szlessg, tmen boltmezkre oszthattk. A homlokvek cscsvt az oldalnyoms cskkentsre fokozatosan tovbb emeltk, ami megfelelt a terek egybknt is karcs trarnyainak.
A boltozatok gazdagabb dsztsre, a boltszakaszok les elvlasztsnak megszntetsre s egysgesebb trlefeds kialaktsra (elsnek Angliban) tovbbi bordkkal osztottk a boltozatokat. Ezek rszben sugarasan gaznak szt a boltvllakbl, rszben jabb vllakbl indulnak az tls bordkkal prhuzamosan. gy alakultak ki a sugaras bordzat csillag, legyez- s tlcsrboltozatok, ill. a hlboltozatnak, amelyek ksbb vltozatos megoldsokkal Eurpa ms terletein is elterjedtek. A srbb bordaoszts vkonyabb s gy knnyebb boltsvegek ptst is lehetv tette. A boltszakaszok egybeolvadsval vgl fikos dongaboltozat jtt ltre, amelynek fellett a cskkent teherhord szerep bordzat - a boltozattl gyakran klnvl s szabadon vel gakkal - inkbb csak dsztette. A ksi gtikban a vzszintes vetletben egyenes bordkat kt irnyban hajltott, szeszlyesen vel vonalvezets hordzat vltotta fel.
A bordkat kbl faragtk, a tglagtikban azonban agyagbl is gettk. A bordk kztti boltsvegeket tbbnyire faragott kvekbl, ritkbban tglbl falaztk. A boltozati bordk vllt az rkdpillrek, ill. az ezeket tagol oszlopok, az oldalfalak skjbl kiugr fl- s hromnegyedoszlopok, ill. ezek ktegei, tovbb esetenknt gymkvek tmasztjk al. A falak, pillrek s oszlopok a romnkoriakhoz hasonlan ltalban faragott s gondosan illesztett kvekbl pltek, nagy keresztmetszet esetn a termsk falmagot ilyenekkel burkoltk. Eurpa egyes kszegny vidkein a falakat, pillreket s oszlopokat hagyomnyosan tglbl falaztk. A rendkvl karcs hatrol falak, ill. az egyre nagyobb nylsokat kzrefog keskeny faltestek nem voltak elegendk a boltozatok oldalnyomsnak felvtelre. Ezrt ezeket a boltvllak tengelyben a falskra merleges tmpillrekkel tmasztottk meg s merevtettk. A falak, pillrszer faltestek karcsbbodst s a fesztvolsggal nvekv oldalnyomst kvetve a tmpillrek kilst is nveltk, fellrl lefel tbb lpcsvel kiugratva. A magasan kiemelked baziliklis fhaj pillres rkdsorokon nyugv oldalfalaira tmaszkod boltvllaknl hat oldalnyomst az oldalhajk fltt szabadon tvel tmvekkel, gyakran egyms fltti tmivprokkal adtk t az oldalhajk hatrol falait tmaszt s ereszk fl magasan felnyl tmpillreknek. Ezeket a tmvek felfekvse fltt, fiatoronnyal, filval terheltk le. thajs templomoknl a kt oldalhaj szlessgnek megfelel nagy fesztvolsgot gyakran megfeleztk, az oldalhajk kztti pillrek fl is emeltek tmpillreket, s a tmveket kt szakaszra osztottk. A nyilsthidalsok a falnylsok, kapuk s ablakok fltt, tovbb a szabadonll tmaszok kztt mindig boltozottak, s kezdetben szinte kizrlag cscsvesek. Ksbb a cscsvet ms vformk is felvltjk. A nylszr szerkezetek a kapukon s ajtkon fbl kszlt szrnyak, amelyek fellett faragsokkal s a szrnyra szgezett, vltozatos formkra kovcsolt, hossz, sokg vaspntokkal dsztettk. A szrnyakat kzvetlenl a ktokra tkztettk. A gyakran igen nagy mret ablaknylsokat sznes vegezssel zrtk el. A jelents szlessget fggleges k osztsudarakkal osztottk meg. Az vmezt krccsal tagoltk kisebb felletekre. A homlokzatok kfelleteit tbbnyire nyersen hagytk. Lakhzak s kzpletek termsk falazat, vakolt homlokzatait tbbszn, lnk rnyalat, gyakran figurlis festssel dsztettk. A padlburkolatok sima vagy beprselt mintzat, nha mzas jrfellet, getett agyag padlburkol tglkbl vagy klapokbl kszltek.
Alaktan
A gtikus ptszet vzas szerkezeti rendszervel egytt fejldnek ki jellegzetes formi is a nagy francia szkesegyhzak ptkezsein, rszben a ksi romn stlus alaktani elemeibl. A stlus ksbbi szakaszaiban a dsztkedv fokozdik, s a formk gyakran elszakadnak a szerkezeti adottsgoktl. Az alapvet alaktani elemek a tmaszok: pillrek, oszlopok, gymkvek, tmpillrek s tmvek; a boltozati elemek: bordk s zrkvek; a fellettagol elemek: prknyok, nylsok s ezek keretezsei, osztsai, flkk, vsorok; vgl egyes, a szerkezetektl fggetlen, sajtos dsztelemek. A pillrek s oszlopok megrzik a tmaszok hagyomnyos hrmas tagoldst lbazatra, trzsre s fejezetre. A ksi gtikban a pillrek fejezete gyakran elmarad. A hajkat elvlaszt, a fhaj oldalfalait hord rkdpillrek keresztmetszett tbbnyire az ltaluk kzvetlenl vagy kzvetve altmasztott szerkezeti elemek, els sorban a boltozatok hatrozzk meg. A korai gtikban kr keresztmetszet pillreket is alkalmaznak. Ezek fejezetnek abakuszra tmaszkodnak az rkdvek s az oldalhajk boltozati bordi, tovbb a fhaj boltozatainak bordit altmaszt gymoszlopok vagy oszlopktegek. Hamarosan a ftengelyek irnyban ngy erteljes, majd az tls tengelyekben is ngy karesbb fl- vagy hromnegyed oszloppal tagoljk a kr- vagy nyolcszg keresztmetszet pillreket. Elbbiek az rkd- s hevederveket, utbbiak az tls bordkat tmasztjk al. A boltozati bordk szaportsval a pillrek egyre tagozottabbakk vlnak, s kialakulnak az rett gtika ktegpillrei. Felletket elbortjk az egymstl les visszametszsekkel elvlasztott, gyakran a bordk keresztmetszett kvet tagozatok. A ksi gtikban a pillrek ismt kr vagy - gyakran homor oldalakkal - nyolcszg keresztmetszetek, a fejezet elmarad s a bordk kzvetlenl a trzsbl gaznak ki. A pillrek s az oszlopok trzse nem sudarasodik. A pillrlbazat als rsze ltalban lesarktott, gyakran tlsan fordtott ngyzetes lemez vagy magas, felfel rzss lpcszsekkel cskken keresztmetszet hasb, amelybl a pillrt tagol oszlopok nll lbazatt bemetszdsek szelik ki. Fltte az in lbazathoz hasonl tagozatok futnak krl, kvetve az egyszer vagy tagozott trzs krvonalt. A hengertagozatok azonban egyre inkbb sszelapulnak, s les peremv vlnak, rzkeltetve a terhelst.
Az oszlopok a korai gtikban (a ksi romn-ciszterci fejezeteket kvet) bimbs dsztsek. A kehelyszer forgstestet szles levelek vezik, amelyeknek fell kihajl vge kibomlatlan, goly alak bimbban vgzdik. A XIII. szzad elejn ezeket mr kiboml levelek vltjk fel, majd az rett gtikban az oszlopfket termszethen brzolt levelek bortjk el. A ksi korban a nvnymotvumok sematikuss, szrazz merevednek. Kszlnek figurlis fejezetek is. Az oszlopfket sokszg vagy tagolt abakusz zrja le.
A gymkvek boltvllak vagy ezeket hord gymoszlopok altmasztsra vltozatos alakban kszlnek. A falbl kinyl rszk fl- vagy hrom-negyedkr, ill. sokszg alaprajz, felfel rzssen vagy velten szlesed gla- vagy kpszer idom, formja s dsztse gyakran az oszlopfkhez hasonl, sokszor ember- vagy llatalakok, ill. fejek .
A tmpillrek felletei kezdetben simk, tagolatlanok. Ksbb a merev skokat krcsokkal, gazdagon keretelt szoborflkkkel oldjk fel. A tmveket felvev fels rszket hasonl tagols, oromzatos, meredek glasisakos fiatornyokkal, filkkal terhelik le. A boltozati bordk keresztmetszete, a bordaprofl kezdetben fekv, esetleg lesarktott ngyszg, majd ehhez alul trapzidom vagy ves tmenetekkel kr keresztmetszet vagy kicscsosod plca csatlakozik. Az rett gtikban a plca krte alak, alul keskeny lemezzel zrd krtetagozatt vlik. A bordk ktoldalt tovbbi, sugaras tengely tagozatokkal gazdagodnak, klnsen a szlesebb hevederveken. A ksi gtikban a bordaprofil ltalban ismt egyszerbb, homor ves tmenetekkel lefel keskenyedik s alul lemezzel zrdik.
A keresztboltozatok tls bordit a zradkban kikel zrk a bordk profiljval azonosan tagozott henger, amelybl sugarasan bordacsonkok ugranak ki a bordk csatlakoztatsra. Als kr, sokszg vagy ms alak felletket nvnymotvumokkal, llatalakokkal, ember- vagy torzfejjel, cmerrel dsztik.
A homlokzatok vzszintes tagolelemei a lbazati, oszt- s koronzprknyok. Br szerepk ltalban httrbe szorul a fggleges tagols mellett, kiugrsukkal s mlyen almetszett profiljukkal ers rnykhatst adnak.
A lbazati prknyok a romnkoriakhoz hasonlak, de tovbbi vltozatos tagokkal, vjatokkal, hornyokkal, plca- s krte tagozatokkal gazdagodnak. Az oszt- s a koronzprknyokat fell rzs zrja le, amely ksbb egyre meredekebb, nha homor fellet. Aljuk erre merleges sk lemezek kztt bemlyed, vzorrot alkot vjattal, gyakran ehhez kapcsold plasztikus tagozatokkal gazdagtva alakul. A prknyok alatt nvnymotvumokkal dsztett, velt fellet frz vagy cscsves vsor hzdhat. A fhomlokzatok vzszintes tagolsra s az oldalhomlokzatok eresznek takarsra karcs oszlopokon nyugv cscsves rkdokkal s ezeket koronz oromzatokkal galrikat alkalmaznak, rkdjaikban gyakran szobrok sorval.
A falnylsok fell kezdetben szinte kizrlag cscsvvel zrdnak. A cscsv a fejlds sorn egyre magasabb, meredekebb v. Eleinte az vek kzppontja a vllvonalon a nyls szlessgnek harmadnl, majd negyednl, vgl a vllnl, ill. a vllon kvl helyezkedik el. A ksi gtikban a cscsvet sokszor ms, rszben sszetett vformk: szamrht-, Tudor-, fggny- s szegmensvek vltjk fel. Kisebb nylsok fknt lak- s kzpleteken vzszintes thidalssal is kszlnek. Az ablakok alakja, keretezse s osztsa a gtikban fokozott jelentsg, miutn mretk ersen megnvekszik, s a homlokzatok uralkod elemeiv vlnak. ltalban a tmpillrek kzeiben kzpen helyezkednek el, s gyakran a teljes tmpillrkzt kitltik. Az ablaknylsokat a romnkoriakhoz hasonlan kvl s bell rzss kvk keretezik az ugyancsak rzss knykl fltt (tlcsr-bllet).
A nem szerkezeti jelleg dsztelemek tovbb gazdagtjk a szerkezeti s a tagolelemeket. A gtika kt jellegzetes dszteleme a kszlevl s a keresztvirg. A kszlevelekkel oromzatok, filk, vimpergk s tmvek ferde leit dsztik. A keresztvirgot tornyok, fiatornyok s oromzatok cscsra helyezik. Mindkett stilizlt nvnymotvumokbl alakul. A korai gtikra a bimbs, a ksbbire a kibomlott levlmotvum jellemz. Tovbbi dsztelemek az ereszprknyokbl kinyl, tbbnyire szrnyalakokat brzol vzkpk. A templomok homlokzatainak kialaktst alapveten a szerkezeti felpts s ennek elemei hatrozzk meg. Ezek mellett az egyb tagol- s dsztelemek orszgonknt, tjegysgenknt, mhelyenknt s korszakonknt jellegzetes mdon s vltoz mrtkben jutnak szerephez. ltalban, de klnsen a ksi stlusszakaszokban az erteljes fggleges tagols jellemz.
A vrak s palotk ersen eltr alaprajza s felptse mellett nem alakulhattak ki egysges homlokzattpusok s rendszerek. A gtikus formaelemeket a templomptszetbl veszik t, s az pletek adottsgainak megfelelen alkalmazzk. A vrosi lakhzak utcai fhomlokzata a telekosztsnak megfelelen ltalban keskeny, karcs. A fldszint gyakran rkdos. Az emelet fltt magas, lpcss oromzat emelkedik, flkkkel tagolva. Eurpa dli terletein a homlokzatok vzszintes prknnyal vagy prtzattal zrulnak.
A gtikus ptszet emlkei
A gtikus ptszet Eurpa egyes orszgaiban szmottev idbeli eltrssel jelenik meg, s eltr sajtsgokat mutat. Franciaorszg kzps terletein a XII. szzad derekn alakul ki. Hatsa fokozatosan terjed t az orszg egsz terletre, az orszg hatrain kvl pedig elsnek Anglira a XII. szzad vgn. Itt a XIII. szzadban mr nllan fejldik tovbb. A XIII. szzadban francia mesterek terjesztik el az Ibriai-flszigeten is. Itliban s Nmetorszgban a XIII. szzad msodik felben eltr mdon jelentkezik az j stlus. Itliban csak egyes terleteken rvnyesl, inkbb formai, mint szerkezeti s tralkot jegyeivel. Ennek kvetkeztben is legkorbban vltja fel az itt megszlet renesznsz a XV. szzad kzeptl. Nmetorszgban megjhodva a XVI. szzad els felig virgzik, hasonlan a szoros politikai s kulturlis szlakkal hozzfzd Ausztriban s Csehorszgban. Magyarorszgon s Lengyelorszgban ugyancsak a XIII. szzad msodik feltl, tbb forrsbl tpllva vlik uralkodv a gtika, s a renesznsz, viszonylag korai jelentkezse ellenre is csak a XVI. szzad els felben vltja fel vgrvnyesen.A gtika csaknem ngy vszzados korszaka az egyes orszgokban eltr idhatrok kztt korai, rett vagy virgz s ksei szakaszra tagoldik.
Emellett azonban megklnbztethetk ersen eltr stlusvltozatai, amelyek az egyes orszgokban s tjegysgeiken eltr mrtkben jutnak rvnyre. Ezek:
- a francia katedrlis gtika (1140 -1350);
- a ciszterci s koldul rendi ptszet (1200 -1400) s
- a polgri gtikus ptszet (1350 -1550).
Franciaorszg gtikus ptszete
A gtikus ptszet a francia kirlyok kzponti tartomnynak, a Prizst krlvev le-de-France, majd a szomszdos Champagne s Pikardia vrosaiban szletett meg a XII. szzad kzeptl megindul nagy szkesegyhzak ptsvel. A burgundiai s a normandiai ksi romn ptszet elemeit, a cscsvet, a bords kereszt- s hatsveges boltozatot s a kttornyos nyugati homlokzatot tvve fejlesztik ki a kor trekvseit megvalst j, vzas felpts templomtpust.
A stlus jellegzetessgei elszr a Prizs melletti Saint-Denis aptsg karoling kori templomnak, a francia kirlyok temetkezsi helynek tptsnl figyelhetk meg. 1237-ben kttornyos, hrom kapuzatos, rzsaablakos fhomlokzat ptst kezdik, majd 1240-44-ben j szently pl. Ezt ketts krljr vezi. Oldalirnyban egybe nyitott kpolnk sszefgg koszorja alkotja a kls krljrt, a belstl csak karcs oszlopokkal elvlasztva. Egysges, tmr krtfal helyett tmpillres faltestek veszik krl, kzeikben a kiugr kpolna-apszisokkal, amelyek ves hatrol fellett csaknem teljesen megnyitjk a sznes vegezs ablakok. A bels krljrban a trapz alak trszakaszokat cscsves, bords keresztboltozatok, a klsben a flkrrel bvl trapzmezket hasonl, de tsveges boltozatok fedik. Ezzel megvalsult az els vzas felpts gtikus tregyttes. A gyors egymsutnban kvetkez szkesegyhz-ptkezseken forrnak ki a francia katedrlis-gtika jellegzetessgei: a hrom- vagy thajs hossz- s kereszthzbl s kpolnakoszors krljrj szentlybl sszetett alaprajz; a baziliklis, vzas, tmpillres-tmves felpts, cscsves, bords keresztboltozatos lefedssel; a fhaj oldalfalainak hrom- vagy ngyszintes, trifrium-folyoss, ersen ttrt kialaktsa s a kttornyos fhomlokzat szerves kompozcija s elemei: a hrmas kapuzat, a rzsaablak s a kirlygalria. Ez szkesegyhz tpus a XIII. szzadban egsz Franciaorszgban, majd a szomszd orszgokban is elterjed. Fejldsnek legjelentsebb kpviseli a prizsi Notre-Dame, a chartresi, reimsi s amiensi, tovbb az ezektl eltr felpts bourgesi szkesegyhz. A vzas felpts kiemelked remeke a prizsi Sainte Chapelle kirlyi kpolna. A gtika dl-franciaorszgi vltozatnak jellemz pldja Albi-i szkesegyhza, a koldulrendi ptszet a toulousei domonkos-templom. A vilgi ptszet emlkei vroserdtsek, vrak s palotk.
Prizs: Notre-Dame szkesegyhz. ptse a vros kzpontjt alkot Cit szigeten 1163-ban a szentllyel kezddtt, s a hosszhzzal, vgl a fhomlokzattal 1250-ig folytatdott. thajs hosszhza az egyhajs, alig kiugr kereszthz kzbeiktatsval azonos keresztmetszet, flkrben zrd, ketts krljrs szentllyel folytatdik. A bels oldalhajk fltt karzat hzdik. A szls oldalhajkhoz s a krljrhoz a tmpillrek kztt utbb kpolnasor plt. A fhaj oldalfalai hromszintesek. A magas, cscsves rkdokat kr keresztmetszet pillrek hordjk. A pillrfk abakuszrl a boltvllakig felnyl karcs, hrmas oszlopktegek tagoljk fgglegesen az oldalfalakat. Kzttk az rkdok fltt - trifrium helyett - a karzat vakrkdokba foglalt hrmas nylsai trik t a falat. Legfell - az eredeti als kr- s a fels cscsves ablakok helyn - nagy cscsves ablakok adjk a baziliklis bevilgtst. A fhajt s a kereszthz szrait hatsveges, a ngyezetet, az oldalhajkat s a karzatokat keresztboltozatok fedik, a krljrk vt hromszg boltsvegek. A nyugati fhomlokzat kzel ngyzetes fellett tmpillrek hrom szakaszra osztjk, de jellegt a vzszintes tagols adja. A hrom, gazdag szobordsz, tlcsres bllet, cscsves kapu fltt a kirlygalria szobrokkal kitlttt flkesora hzdik, fell finommv, ttrt mellvddel lezrva. Fltte a fhaj szlessgben nagy, sugaras mrmv rzsaablak nylik, ktoldalt nagy vakrkdban kt-kt cscsves ablak. A homlokzatot karcs oszlopokon nyugv, fond cscsvsorral galria zrja le. Emgl emelkedik ki a kt torony sisak nlkl befejezetlenl, egyenesen zrd fels szintje, karcs, cscsves ablakprokkal ttrve. Az oldalhomlokzatokat, amelyeket a kereszthz oromzatos vghomlokzatai szaktanak meg, a tmpillrek s az egymsfltti tmvprok tagoljk. A fels tmvek merszen velnek t osztatlanul a kt oldalhaj fltt. A kereszthz ksbbi homlokzatain az oromzatos kapuzat fltt cscsves ablakok sora hzdik. Efltt pomps, sugaras mrmv, sznes vegezs rzsaablak tlti ki a ngyzetes falmezt. A Notre-Dame szkesegyhz kiforrott szerkezeti rendszervel, jl ttekinthet, vilgos bels tervel, nyugodt, kiegyenslyozott homlokzataival s gazdag szobordszvel a korai gtika egyik legszebb emlke.
Chartres: Szkesegyhz. Az 1194-ben legett romn stlus szkesegyhz srtetlenl maradt kriptja fltt, a XII. szzadi nyugati homlokzat s tor-nyok befoglalsval 1220-ig plt. Baziliklis, hromhajs hosszhzhoz - a templom 130 m-es hosszt felezve - ersen kinyl, hasonl keresztmetszet kereszthz s a hosszhzzal kzel azonos hosszsg, ketts krljrs, sokszgzrds szently kapcsoldik vltakoz mret kpolnk koszorjval. A fhajt az oldalhajk ngyzetes keresztboltozataival azonos szlessg, keskeny tglalap alaprajz keresztboltozatok fedik. A chartresi szkesegyhz kiforrott tr- s tmegalaktsval mintakpe lett a ksbbi szkesegyhzaknak. Mvszi rtkt, szpsgt gazdag szobordsze s vegfestmnyei fokozzk.
Reims: Szkesegyhz. A francia kirlyok hatalmas (140 m hossz, 30 m szles, 38 m belmagassg) koronz temploma 1211-tl a XIV. szzad kzepig plt. Nyugati tornyait 1427-ben fejeztk be. Chartres alaprajzt s felptst fejleszti tovbb. Hosszhza kt boltszakasszal hosszabb. A kisebb kils kereszthz szinte egy trr olvad az alig keskenyebb, thajs, de csak kt boltszakaszos krussal. Az tszg szentlyapszist egyszeres krljr s t tgas, egymshoz kapcsold sokszg kpolna koszorja vezi. A chartresinl keskenyebb s gy karcsbb fhajk oldalfalai hromszintesek, de ttrtebbek, egyben egysgesebbek. A magasabb, karcsbb rkdokat egyforma, ngy oszloppal tagolt krpillrek hordjk. Egysges formls pillr- s oszlopfiket levldsz bortja el. Az ezekrl felfut oszlopktegek kztt a felletet ngyes trifrium-nylsok trik t. Flttk mr egysgbe foglalt, hatalmas ablakok vilgtjk be a teret. A kt cscsves s a fels, hat karjjal tagolt krnylst csak vkony osztk vlasztjk el. Hasonl osztsak az oldalhajk kisebb ablakai is. A rendkvl gazdag, hangslyosan fggleges tagols fhomlokzat elugr fldszintjt a szls tmpillrek kztt a hrom kapu alkotja. Ersen tagolt, tlcsres blleteik egymsba kapcsoldnak. Rzsiken az antikos hats szobrok a XIII. szzadi francia szobrszat legjelentsebb alkotsai. A kzps kapu vmezje rzsaablakkal, a szlsk ngykarjos ablakokkal ttrt. A tmpillreket s a kapukat szlessgknek megfelelen a kzp fel nvekv oromzatok koronzzk. Feljebb a homlokzatot szoborflks, meredek sisak fiatornyos tmpillrek osztjk hrom szakaszra. A kzpsben a fhaj boltozatnak homlokvt kvet cscsves keretben hatalmas, sugaras mrmv rzsaablak nylik, az oldalhajk fltti toronyszinteken pedig kt-kt kapcsolt ktosztat ablak. A homlokzatot kirlygalria zrja le keskeny, magas cscsves-oromzatos flkk sorval. Emgl emelkedik ki a kt torony fels szintje, nyolcszg saroktornyocskk kztt flkkkel s ablakokkal tagolva, fell a flbemaradt sisakok indtsval. Az oldalhajk erteljes ritmikus tagolst a messze kiugr tmpillrek adjk magasra nyl fiatornyokkal, amelyekre a tmvprok tmaszkodnak. A reimsi szkesegyhz mind bels tervel, mind klsejvel a francia gtika legharmonikusabb alkotsa.
Az amiens-i szkesegyhz a tkletes csipkemintzat homlokzat XIV. szzadi tornyai szemltomst keskenyebbek, mint a kapuzatot s a rzsaablakot magba lel kzprsz, gy mg inkbb kizrjk a vzszintestmeghatst.
A templom bels tert tjrja a nagy ablakokon t beznl fny.
Amiens: Szkesegyhz. 1220 s 1269 kztt plt, de csak a XV. szzadban fejeztk be teljesen. Chartres s Reims rendszert fejleszti tovbb mg nagyobb mretekben, karcsbb arnyokkal s szerkezetekkel (hossza 145 m, szlessge 42,5 m). Hromhajs, utbb oldalkpolnkkal bvtett hosszhza rvidebb, thajs krusa viszont hosszabb a reimsinl. Htoldal szentlyzrdsnak egyszeres krljrjbl hat sokszg sugrkpolna, kzpen pedig kt boltszakaszos, szokszg zrds kpolna nylik ki. A francia katedrlis-gtika fejldse az amiensi szkesegyhz vgskig kirlelt bels tralaktsban, szerkezeti s formai megoldsban ri el cscspontjt. Hatsa tbbek kztt a klni szkesegyhzon jelentkezik. Az Amiensben uralkod trekvs, hogy a hatrol szerkezeteket a lehet legkarcsbb cskkentett tmaszok kztt hatalmas vegfelletekk oldjk fel, a prizsi Sainte-Chapelle ptsnl teljesedik ki.
Prizs: Sainte-Chapelle. IX. Lajos rendelkezsre 1243 s 1248 kztt plt - becses ereklyk elhelyezsre - a Cit szigeten, a Notre-Dame kzelben, az egykori kirlyi palota rszeknt. A romnkori palotakpolnk mintjra ktszintes elrendezs. Az elnyjtott, ht sokszgoldallal zrd plet nyugati vgn mindkt szinten elcsarnok helyezkedik el, amelyet folyos kttt ssze a palotval. Az udvartarts szmra rendelt fldszinti, kis belmagassg kpolnt kt karcs oszlopsor osztja azonos magassg, keresztboltozatos, szles f-, s igen keskeny oldalhajkra. A kirly s krnyezete szmra plt fels szint tere osztatlan s 20 m belmagassg. A ngy keresztboltozatot s a szently sugaras boltozatt a kifel tmpillrekben folytatd oszlopktegek hordjk. Kzeiket a cscsves rkdokkal ksrt mellvdfal fltt a boltozatok homlokvig 5 x 17 m-es, ngyosztat ablakok tltik ki. Bibliai jeleneteket brzol sznes vegezsk szrt fnnyel rasztja el a vgletekig elvkonytott tmaszok fltt szinte lebeg boltozatokkal fedett teret. A kpolna bejrati vgn az elcsarnok fltt nagymret rzsaablak nylik. A kpolna klsejt a nagy kils, filkkal koronzott tmpillrek tagoljk. Kzttk az als kpolna kis ablakaival alig megbontott tmr falazat nylik fel a fels hatalmas ablakok knykljig. Efltt csak az vegfelletek mutatkoznak.
|