Romn mvszeti stlus
Pattty 2006.04.09. 19:02
Pr rdekessg s lers a romn stlusrl:)
A romn stlus a 10 - 12. szzadra jellemz eurpai ptszeti s mvszeti stlus. Legmeghatrozbb elemei a templomok s kolostorok, amelyek a harcos egyhz, a belviszlyoktl s kls fenyegetsektl gytrt keresztnysg jegyeit tkrzik: zmk formk, vastag falak, lrsszer ablakok. A stlusjegyek a korai keresztny, valamint a karoling ptszetet tvzik. Magt az elnevezst csak a 19. szzad els felben honostotta meg Caumont francia mvszettrtnsz, utalva a stlus rmai eredetre, br abban keverednek germn, biznci s iszlm elemek is.
Trtneti sszefggsek
843-ban szthullott a frank birodalom, az ezzel jr hatalmi viszlyok, j llamok ltrejtte s a normannok, majd a magyarok betrsei jellemzik a 9.-10. szzadot. Ezek megsznse utn a ppasg hatalma megszilrdult, ltrejtt a magyar, a cseh s a lengyel llam, a nyugati szlvok is felvettk a keresztnysget. A nmet csszrok s a ppk viszlykodsai s a keresztes hadjratok jellemzik mg ezt a kort.
Franciaorszgban a 10. szzad vgn a Capetingek kerltek uralomra. A kirlyi hatalom s a vrosi polgrsg megszilrdult. Ez a keresztes hadjratok sorn ltrejv nemzetkzi kereskedelemnek is ksznhet. A 12. szzadban Franciaorszgban jnnek ltre a premontrei, a ciszterci, a domonkos s a ferences szerzetesrendek, amik nagy hatssal lesznek az ptszet fejldsre is.
I. Ott 962-ben Rmban csszrr koronztja magt s megalaptja Nmet-rmai Csszrsgot. Ekkor tr ki az n. invesztitra hbor is, ami vgl a ppk gyzelmvel r vget.
Angliban a trnt a dn kirlyok utn 1066-ban Normandia hercege, Hdt Vilmos foglalja el.
Itliban hatalomra tesznek szert a vrosllamok: Velence, Firenze, Genova s Pisa. A normannok uralkodnak ez idben Itlia dli rszn s Szicliban is.
Stlusjegyei
A romn stlus templomok a kora keresztny bazilika hosszanti elrendezsre plnek. A templomok f rszei: az elcsarnok, a hosszhz, a kereszthz, a szently, a krus, az altemplom, a kripta, valamint a sekrestye. A szentlyben, amely eredetileg csak apszisbl ll, talljuk az oltrt is, amit tbbnyire magasabb padlszinttel s korlttal vagy magas szentlyrekesztvel klntenek el. A szentlyrekeszt eltt gyakran cibriummal fedett npoltr tallhat. Jellegzetessge a romn templomoknak a kpos torony, toronypr is.
A kpolnknl tallkozhatunk kzponti elrendezssel is: kr, sokszg vagy sokkarjos alakzatban.
A templomok belsejt freskkkal vagy mozaikkpekkel dsztettk. Az ablakok lehetnek ikerablakok, rzsaablakok, flkrves zrdsak. Ezek igen gyakran ketts vagy hrmas ikerablakok, amelyeket oszlopok osztanak meg. Kedvelt elemek a rzsaablakok is, elegend nagysg esetn kis sugrirny oszlopokkal. A blletes kapukat gyakorta geometrikus s nvnyi alakzatok, valamint szobrok dsztik, amelyek ltalban a kapublletek oszlopai kztt, a nylsok felett, az oszlopfkn tallhatak meg. A szemldkgerenda fltt a dombormves klap, timpanon tallhat. A szobrok merev, aszketikus tpusok, rzelmek brzolsa nlkl. Bibliai szenteket vagy szent kirlyokat brzolnak.
Az oszlopfk kezdetben a korai keresztny s karoling ptszetben hasznlatos antik formkat kvetik, klnsen a dszes korinthoszi mintkat. Ksbb azonban elterjedt a rajnai vagy kockafejezet. Ez egy kocka alak, amit alul gmbszerre csiszoltak. Ezt gazdag faragott dszts bortja, amely lehet geometrikus, nvnyi vagy llatalakos, st ember- vagy szrnyalakos is. A kockafejezet azutn talakul reds s a trapzfejezett. A romn ptszet ksei emlkein mr bimbs s leveles kehelyfejezetet tallunk, ami mr tmenet a gtikus stlusba.
Az oszlopok trzse lehet sima, csavart, pikkelyes, gyrkkel osztott de akr rdekesen sszecsomzott is. Gyakori az ikeroszlop, de lehetnek tbb oszlopbl ll ktegek is.
Az oszloplbazatok az attikai in mintt kvetik.
Kezdetben dongaboltozatot alkalmaznak, ezt ksbb a keresztboltozat vltja fel. A boltozat a romn ptszetben kezdetben meglehetsen slyos, ezrt a slycskkents ignye miatt jn ltre bords keresztboltozat, ami lehetv tette a knnyedebb, tgasabb terek kialaktst.
A pillrek lbazatra, trzsre s fejezetre tagoldnak. Keresztmetszetk alapidoma a ngyszg, a sokszg, a kr vagy a grgkereszt. A tagozott pillreket fl- s hromnegyed oszlopokkal s ms elemekkel egsztik ki.
|